Pakiet zapewniający rozwój rynku finansowego oraz ochronę inwestorów na tym rynku

#Ustawa o ofercie publicznej

Zmiany dotyczące wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji spółki

Wezwanie obowiązkowe – próg 50%

Wydaje się, że najbardziej istotnymi proponowanymi zmianami legislacyjnymi są modyfikacje do obowiązującego obecnie reżimu wezwaniowego. Po pierwsze, ustawodawca zamierza zrealizować ogłaszane wcześniej zamiary (proponowane także przez organ nadzoru) w sprawie wezwania obowiązkowego i formalnie proponuje ustanowienie progu 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu jako progu przejęcia kontroli w spółce publicznej. To ten próg rodzić ma obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji (tzw. wezwanie obowiązkowe). Tytułem przypomnienia, obecne przepisy przewidują próg „kontrolny” na poziomie 66% ogólnej liczby głosów, pomimo że – jak pokazuje praktyka – nabycie kontroli faktycznej często następuje już w wyniku mniejszego stanu posiadania. Termin na ogłoszenie wezwania obowiązkowego ma zostać wyznaczony na trzy miesiące od przekroczenia progu.

Wezwanie dobrowolne

Projekt ustawy proponuje także m.in. wprowadzenie możliwości ogłoszenia wezwania dobrowolnego na wszystkie pozostałe akcje spółki publicznej, niezależnie od liczby akcji już posiadanych (dotyczy to zatem również podmiotów, które posiadają powyżej 50% ogólnej liczby głosów). Ogłoszenie wezwania dobrowolnego zwalniałoby z obowiązku ogłoszenia wezwania obowiązkowego następczego związanego z przekroczeniem progu 50% ogólnej liczby głosów. Projektodawca przewiduje, że ustalanie ceny w wezwaniu, możliwości odstąpienia od ogłoszonego wezwania, obowiązku ustanowienia zabezpieczenia oraz sankcji związanych z naruszeniami tych przepisów będą analogiczne jak w przypadku wezwania obowiązkowego.

Zabezpieczenie ustanawiane w związku z wezwaniem

Proponuje się także ustawowe wskazanie warunków jakie powinno spełniać zabezpieczenie ustanawiane w związku z wezwaniem. Doprecyzowanie tej kwestii ma na celu wyeliminowanie ryzyka ustanawiania zabezpieczeń, które nie gwarantują zaspokojenia roszczeń niezwłocznie po zakończeniu wezwania.

Cena akcji proponowana w wezwaniu

Projektodawca dokonał modyfikacji przepisów dotyczących ceny akcji proponowanej w wezwaniu (choć jednocześnie powielił w sporej części obecnie obowiązujące regulacje). Między innymi obowiązywać będzie norma, zgodnie z którą w niektórych przypadkach (obrót dokonywany na określonej ilości sesji i wystąpienie określonych różnic cen), cena minimalna powinna odpowiadać wartości określonej przez biegłego. 

Najpewniej najbardziej przełomową zmianą będzie jednak formalny i wyrażony wprost obowiązek ustalania ceny proponowanej w wezwaniu z uwzględnieniem pośredniego nabycia akcji spółki publicznej, która to wartość będzie wyznaczana przez niezależną firmę audytorską wybraną przez wzywającego. Do tej pory zasada taka wyrażona została w orzecznictwie, zaś wcześniej w praktyce przeważało zapatrywanie odmienne. Ustawodawca zamierza więc teraz formalnie uregulować tę kwestię w ustawie. 

Podmiot pośredniczący i uwagi KNF

Do obowiązków podmiotu pośredniczącego będzie należało zawiadomienie KNF oraz spółki prowadzącej rynek regulowany (GPW) o zamiarze ogłoszenia wezwania, a także przekazanie treści tego wezwania za pomocą systemu teleinformatycznego zanim wezwanie zostanie ogłoszone. Podmiot pośredniczący również przekazywał będzie treść wezwania agencji informacyjnej. W obecnym stanie prawnym pierwotnie opublikowana treść wezwania może okazać się treścią nieostateczną. Proponowane zmiany zakładają, że publikowane wezwanie będzie zweryfikowane przez KNF i będzie zawierać treść finalną. 

Projekt doprecyzuje także w ustawie kilka technicznych obowiązków podmiotu pośredniczącego oraz niektóre kwestie terminowe związane z prowadzonym wezwaniem.

Zasady odpowiedzialności za zapłatę ceny oferowanej w wezwaniu

W obecnym stanie prawnym roszczenia o wykonywanie zobowiązań wynikających z ogłoszenia wezwania mogą być kierowane tylko do podmiotu, który to wezwanie ogłosił. Projektodawca zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej wszystkich podmiotów zobowiązanych do zgłoszenia wezwania. 

Ponadto ustawa ma wskazywać wprost, że wzywający będzie mógł wskazać w treści wezwania podmiot wchodzący w skład jego grupy kapitałowej, który będzie nabywał akcje będące przedmiotem wezwania (może to być także inny fundusz zarządzany przez to samo towarzystwo). Wzywający i podmiot wskazany przez wzywającego będą odpowiadać solidarnie za zapłatę ceny akcji proponowanej w wezwaniu. 

Rozszerzenie uprawnień nadzorczych 

Powołanie kuratora przez KNF

Ustawa zmierza także do rozbudowania uprawnień nadzorczych KNF. Projekt przewiduje na przykład szczególne uprawnienie dla KNF w postaci możliwości powołania kuratora dla emitenta. Tytułem przypomnienia - obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają ustanowienie kuratora 
z urzędu jedynie przez sąd rejestrowy, jednak procedura ta jest czasochłonna i rzadko stosowana w praktyce.

Powołanie kuratora odbywać się będzie w drodze decyzji KNF, na okres nie dłuższy niż rok, 
z możliwością przedłużenia. Decyzja o powołaniu będzie z kolei określała zakres zadań dla kuratora oraz termin ich realizacji. Ustanowienie kuratora będzie możliwe wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach, które rzutują w normalne funkcjonowanie spółki ((i) niewykonywanie lub nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych, pomimo nałożenia sankcji z tego tytułu; (ii) brak organów zarządzających lub nadzorczych lub (iii) wystąpienie wątpliwości co do prawidłowości funkcjonowania tych organów; oraz (iv) utrata kontaktu z emitentem).

W przypadku braku organów emitenta kurator będzie upoważniony do jego reprezentacji oraz prowadzenia jego spraw. Kuratorowi będzie przysługiwało prawo uczestniczenia w posiedzeniach organów oraz uzyskiwanie informacji niezbędnych do wykonywania funkcji. W przypadku działania zarządu emitenta, decyzje przekraczające zwykły zarząd będą wymagać zgody kuratora. 

Wydawanie zaleceń przez KNF

Nieznacznie rozszerzone zostaną także uprawnienia KNF do wydawania zaleceń – KNF zyska uprawnienie do wydawania zaleceń także do członków jego zarządu lub innego organu zarządzającego, rady nadzorczej lub innego organu nadzorczego, komitetu audytu, podmiotów z nimi powiązanymi oraz powiązanych stron trzecich (w zakresie kompetencji wynikających z ustawy o biegłych rewidentach).

Sankcje dla osób wchodzących w skład organów

Projekt zakłada także zmiany mające na celu umożliwienie ukarania osób wchodzących w skład organów podmiotów, które dopuściły się niektórych naruszeń ustawy, niezależnie od uprzedniego nałożenia kary na sam podmiot. Jak wskazuje projektodawca, zmiana ta spowodować ma zwiększenie skuteczności w realizowaniu celów nadzorczych.

Pozostałe zmiany

Rewident do spraw szczególnych

Obecne przepisy umożliwiają powołanie rewidenta do spraw szczególnych w celu zbadania określonego zagadnienia związanego z utworzeniem spółki lub prowadzeniem jej spraw. Nowe przepisy mają rozszerzyć dotychczasowe uprawnienia rewidenta również na podmioty zależne od spółek publicznych. 

Notyfikacja dotycząca znacznych pakietów akcji na dedykowanym formularzu 

Proponowane zmiany mają wprowadzić obowiązek składania notyfikacji w zakresie obrotu znacznymi pakietami akcji spółek publicznych za pośrednictwem wystandaryzowanego elektronicznego formularza (jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy), co do zasady za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego udostępnionego przez urząd. Nie przewiduje się jednak zmiany sposobu składania analogicznej notyfikacji wobec emitenta.

Doprecyzowanie zasad ustalania ceny minimalnej przymusowego wykupu i odkupu akcji spółek z ASO

Projektodawca zaproponował doprecyzowanie zasad ustalania ceny minimalnej przymusowego wykupu i odkupu akcji spółek z ASO poprzez przywrócenie kryterium najwyższej ceny zapłaconej 
w okresie 12 miesięcy i najwyższej wartości rzeczy lub praw wydanych w zamian za akcje w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem wykupu lub odkupu. Ponadto przy ustalaniu ceny przymusowego wykupu oraz przymusowego odkupu brana będzie pod uwagę cena pośrednia nabycia.

Doprecyzowanie sposobu i miejsca publikacji oferty publicznej skierowanej do nieoznaczonego adresata

Projektodawca zakłada, że emitent lub oferujący będzie udostępniał dokument do publicznej wiadomości w przypadku braku obowiązku udostępnienia prospektu, w sposób zapewniający należytą ochronę interesów inwestorów. W przypadku oferty publicznej kierowanej do nieoznaczonego adresata udostępnienie będzie odbywać się poprzez publikację na stronie internetowej emitenta, oferującego lub firmy inwestycyjnej pośredniczącej w ofercie publicznej tych papierów wartościowych.