Problemy transgranicznej działalności na rynku kryptowalut

31 października działalność w zakresie wymiany walut wirtualnych stanie się w Polsce działalnością regulowaną. Podmiot świadczący tego typu usługi będzie musiał m.in. dokonać rejestracji w nowo tworzonym rejestrze działalności w zakresie walut wirtualnych, wykazać niekaralność oraz wiedzę osób nim zarządzających w zakresie walut wirtualnych. Wykonywanie takiej działalności bez wpisu do rejestru zagrożone będzie karą pieniężną do wysokości 100.000 PLN.

Wprowadzenie powyższego wymogu wynika z implementacji przepisów V dyrektywy AML, która nałożyła na unijne państwa członkowskie obowiązek regulowania tego typu aktywności gospodarczej.

Działalność w zakresie walut wirtualnych wykazuje niejednokrotnie podobieństwo do innych regulowanych usług finansowych podlegających licencjonowaniu np. na podstawie przepisów o usługach płatniczych lub działalności bankowej, które to usługi w przypadku ich transgranicznego świadczenia w ramach Unii, podlegają zasadom wzajemnego uznawania licencji poprzez tzw. proces paszportowania.

W przypadku działalności w zakresie walut wirtualnych brak jest tożsamych przepisów, które pozwalałyby paszportowanie działalności z innego kraju członkowskiego do Polski. Powstaje w związku z tym zagadnienie, na jakich zasadach podmiot zarejestrowany w jednym z państw Unii mógłby świadczyć takie usługi w Polsce bez narażania się na ryzyko regulacyjne.

W braku jednoznacznej regulacji ustawowej, podmiot taki musi rozważyć czy możliwość legalnego świadczenia usług w Polsce wymagać będzie podjęcia próby rejestracji w nowo utworzonym rejestrze, czy też istnieje prawna możliwość uznania spełnienia wymogów dotyczących rejestracji z Państwa macierzystego, co mogłyby sugerować unijne swobody w zakresie przepływu usług i przedsiębiorczości.

Jest to zagadnienie ciekawe nie tylko z punktu widzenia podmiotów mających siedzibę poza Polską, ale też z punktu widzenia interesów państwa polskiego. Skoro państwo uznaje, że warto wprowadzić regulacje dotyczące kryptowalut, to znaczy, że chce chronić interesy uczestników rynku. Warto zatem aby państwo jasno rozstrzygnęło czy i kogo chce dopuścić w Polsce do legalnego obrotu.